• Cancel
    Filter
Filter

61. Müzayede Kitap

OSMANLICA VE TÜRKÇE KİTAPLAR, İSTANBUL VE İZMİR İLE İLGİLİ KİTAPLAR, NADİR SÖZLÜKLER, OSMANLI VE TÜRKİYE İLE İLGİLİ KİTAPLAR

Currency Converter:
Lot: 3 » Yazma Eser

ÜÇ ADET EL YAZMASI ŞİİR DEFTERİ

REŞİD FANİ imzalı, Ilgaz, Ladik, Boyabat, Sinop’ta yazıldığı kayıtlı şiirler yer almaktadır. Belli bir ölçüyle yazılmış son derece güçlü şiirler olup şairini tespit edemedik. Kuvvetle muhtemeldir ki Reşid Fani ismi mahlastır. Şiir   defterleri 1327 (1911), 1926 ve 1928 tarihlidir.

Details
Lot: 33 » Fuar Tarihi

Fuar Tarihi - SEYYAR SERGİ İle SEYAHAT İNTİBALARI Celal Esad (Arseven), Cumhuriyet Matbaası, 1928, 100 sayfa.

Cumhuriyetin ilanından sonra yeni Türkiye ihraç ürünleriyle birlikte kendisini Avrupa’ya tanıtmak amacıyla üç ay sürecek gezici bir sergi düzenler. Karadeniz gemisinde düzenlenen sergi için iş adamlarının yanı sıra içlerinde Celal Esat Arseven’in de bulunduğu çok sayıda aydın ve sanatkar görevlendirilir. Karadeniz gemisi on iki Avrupa ülkesinin on altı önemli limanına uğrayarak görevini yerine getirir. Celal Esat Arseven’in bu gezi sırasında yaşadıklarını ve gördüğü yerler hakkındaki izlenimlerini anlatmaktadır.

Details
Lot: 38 » Osmanlıca Kitap

ORDU SALNAMESİ, İstanbul: Harbiye Nezareti Neşriyatından, Ahmed İhsan ve Şürekası Matbaası, 1330 (1492), [15 s.], 1 levha, 21 x 15 cm. Özege 15733. Yayıncının orijinal bez cildinde. Cildi yorgun, ancak sayfaları çok temiz durumda.


Türkçenin Arap harfleri ile yazımının zorluklarının aşılması için 20. yüzyıl başından beri birçok aydın tarafından çeşitli öneriler getirilmiştir. Enver Paşa’nın önerisi ise Arap harflerini bitişik değil ayrı ayrı yazarak imlada tek bir biçim oluşturmaktı.

Enveri harfli nadir...

Details
Lot: 40 » Osmanlıca Kitap

ASKERÎ TARİH VE COĞRAFYA, 2. KİTAB, İSTİKLÂL HARBİ, Ahmed Nihad, İstanbul 1926, Harbiye Mektebi Matbaası, 57 - 306 sayfalar.

Diğer baskıları olmasına rağmen bu kitap Özege kataloğunda görülmemektedir.

Details
previous
Go to Page: / 11
next