• Cancel
    Filter
Filter

62. Müzayede Tablo ve Efemera

Tablo, Hat, Afiş, Obje, Gravür, Fotoğraf, Belge

  • Category: Karagöz
Lot: 218 » Karagöz

HAYALİ KÜÇÜK ALİ (1886 - 1974) BALIK OYUNU

BALIK OYUNU
Zenne, Çelebi’den kandisi için balık tutmasını ister. Çelebi, Zenci kölesi Mercan Ağa ile tekneyle denize açılır. Ancak her yaklaştığında Mercan’ın heyecanı çığlıkları ile balıklar kaçar. Bu manzarayı gören Karagöz’de heves edip balık tutmaya karar verir. Kılıç Balığı Karagöz’ü delik deşik eder, diğer tuttuğu balıkları deniz canavarına kaptırdığı gibi, canını zor kurtararak balık avından vaz geçer.

11 Parça Karagöz Tasviri, Muhtelif Ebatlarda, Tiplemeler 32-35 cm. arasında ebatlarda

Details
Lot: 219 » Karagöz

HAYALİ KÜÇÜK ALİ (1886 - 1974) HAİN KAHYA OYUNU

HAİN KAHYA OYUNU
Bey’in kızı ile uşak Haydar birbirini sevmektedir. Ancak evin kahyası Enver Ağa’nın beyin kızında ve servetinde gözü vardır. Enver Ağa, Bey’i Haydar’a karşı doldurarak Haydar’ı hapsettirdikten sonra Bey’i zehirlemeye kalkar. Bu durumu anlayan Karagöz (evde hizmetkardır) Bey’e ayrıntılı bilgi verir. Konaktaki Kürt hademeler ile Enver Ağa yakalanır; Karagöz, zehiri Kürt hademelerin tuttuğu Enver’e ağzına dayanan huni yardımı ile içirir.

12 Parça Karagöz Tasviri, Muhtelif Ebatlarda, Tiplemeler 32-35 cm. arasında ebatlarda

Details
Lot: 220 » Karagöz

HAYALİ KÜÇÜK ALİ (1886 - 1974) KARAGÖZ’ÜN YAZICILIĞI OYUNU

KARAGÖZ’ÜN YAZICILIĞI OYUNU
Karagöz, Hacivat’ın ayarladığı bir dükkanda dilekçe ve mektup yazmaya soyunur. Ancak doğru dürüst okuma yazma bilmediğinden, gelen müşterilerin karşısında çok gülünç hallere düşer. Müşterileri arasında Zenne, Çelebi, Yahudi, Frenk, Laz ve Kayseri’li vardır. En sonunda yazıhaneye dadanan bir Cin, Karagöz’ü korkutarak kaçırır.

11 Parça Karagöz Tasviri, Muhtelif Ebatlarda, Tiplemeler 32-35 cm. arasında ebatlarda
 

Details
Lot: 221 » Karagöz

HAYALİ KÜÇÜK ALİ (1886 - 1974) TIMARHANE OYUNU

TIMARHANE OYUNU
Hacivat bir Tımarhanenin işletmesini alır ve Karagöz’ü gardiyan (Güllabici) olarak çalıştırır. Karagöz, Hacivat’ın gönderdiği delileri bir bir tımarhaneye bağlayacaktır. Fakat delilerle konuşan Karagöz de delirdiği için kendi de delilerle beraber tımarhaneye kapatılır. Bir Rum Doktor gelir Karagöz’ü muayene eder ve Karagöz serbest kalır. Zenne ve Çelebi’de delirlerle dalga geçmeye gelmişlerdir. 

9 Parça Karagöz Tasviri, Muhtelif Ebatlarda, Tiplemeler 32-35 cm. arasında ebatlarda
 

Details
Lot: 222 » Karagöz

HAYALİ KÜÇÜK ALİ (1886 - 1974) SÜNNET OYUNU


SÜNNET OYUNU
Fakirlikten sünnet olamayan Karagöz’ün oğlunu zengin bir bey hayır için sünnet ettirecektir. Sünnet yatağına yatırılan oğlan kaçınca yerine yine fakirlikten ileri yaşına kadar sünnet olamayan Karagöz’ü sünnet ederler ve sünnet yatağında bu sefer Karagöz, oğlu yerine yatarak; düğün için tertip edilen eğlenceleri izler. Bu eğlenceler arasında curcunabazların komik dansları, pehlivan güreşleri yanı sıra Karagöz’e hayal perdesi içinde Karagöz oynatılması çok ilginçtir.

Karagöz’e Karagöz oynatılması nedeniyle bu oyuna “HAYAL İÇİNDE HAYAL” adı da verilir.

10 Parça Karagöz Tasviri, Muhtelif Ebatlarda, Tiplemeler 32-35 cm. arasında ebatlarda

Details
Lot: 223 » Karagöz

HAYALİ KÜÇÜK ALİ (1886 - 1974)

MUHTELİF KARAGÖZ OYUNU TASVİRLERİ

8 Parça Karagöz Tasviri, Muhtelif Ebatlarda, Tiplemeler 32-35 cm. arasında ebatlarda

Details
previous
Go to Page: / 1
next